اصول طراحی دکوراسیون داخلی چیست ؟

اصول طراحی داخلی بخش هارمونی و پیوستگی  دو مولفه بسیار اساسی و پر اهمیت از میان اصول اساسی دکوراسیون داخلی هستند. نیروی هدایت کننده یک طراحی داخلی و یا دکوراسیون داخلی به سوی کمال هستند.

اگر از پیش آشنایی با دیگر عناصر طراحی داخلی مانند(خط، رنگ، بافت و الگو، نور، و مقیاس و تناسبات) دارید، یا سه اصل اول ما در طراحی (تعادل، نقطه کانونی و ریتم) از دست داده اید، می توانید آنها را دوباره بازخوانی کنید.

هارمونی را میتوان به عنوان یکسان بودن، تعلق یک چیز به دیگری توصیف کرد. تکرار عناصر طراحی مانند رنگ، بافت، شکل و بافت یکی از ساده ترین راه ها برای رسیدن به هارمونی برای ایجاد یک ترکیب بندی موفق در دکوراسیون داخلی است.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی مدرن

در ادامه به معرفی انواع سبک های دکوراسیون داخلی مدرن دکوخانه می پردازیم. سبک دکوراسیون  نیمه قرن بیستم یا مید سنچری بیشترین قطعات تولید شده در اواسط قرن بیستم آیکونیک (مجسمه ای) هستند و مشخصه های اصلی آنها عبارتند از خطوط تهذیب شده، تصویر سیاه نما سیلوئت مینیمال و اشکال طبیعی.

از معمارانی نظیر سارنین، نیمیر، ایماز، نوگوچی و جکسبون گرفته تا فراتر، استادان نیمه قرن مدرن روشهای خلاقانه ای را برای کاربرد مصالح جدید در طراحی صنعتی بازنمودند که عبارتند از پلاستیک قالب گرفته، تخته سه لایه و آلومینیوم.

قطعات ساخته شده در این دوره بسیار چندمنظوره و منعطفند و به نوعی تکمیل کننده صدها سبک طراحی هستند . سبک دکوراسیون صنعتی یا اینداستریال طراحی داخلی این دوره به معنای گوش فرادادن به تحولات و دگرگونیهای دوره صنعتی است که بر روی استفاده آزادانه از فلز بی حفاظ  و ترکیب با عناصر چوبی تحت تنش قرار گرفته است.

خدمات دکوراسیون داخلی

اصول مبلمان و چیدمان دکوراسیون داخلی کلاسیک دکوخانه نیز میتواند از خدمات دکوراسیون داخلی محسوب کرد. خطوط ساده و متقارن ـ این دو اصل مهمترین معیارها در انتخاب مبلمان در سبک کلاسیک هستند. البته انتخاب ایده آل، مبلمان آنتیک است اما عمدتا امکان پذیر و قابل دسترس نیستند در نتیجه ممکن است فضای داخلی با مبلمان مدرن به سبک کلاسیک دکور شوند.

تمامی مبلمان باید اشرافی و به دقت انتخاب شده باشند. دکوراسیون از بی نظمی و آشوب به شدت اجتناب میکند  و به جزییات در انتخاب مبلمان اهمیت فراوانی میدهد.مبلمان ساخته شده از چوب و با روکش به همراه شیشه و فرمهای منحنی دکورهای اصلی اتاق به سبک کلاسیک هستند. قانون انتخاب رنگهای اعیانی در مبلمان عبارتند از: مبلهای راحتی شیری یا قهوه رنگ با تزئینات گلدار یا خطوط مستقیم در هم پیچیده با طلا.

اجرای دکوراسیون داخلی لوکس

اصول اولیه  اجرای دکوراسیون داخلی لوکس مشخصه های طراحی کلاسیک عبارتند از تداوم، تقارن، قاطعیت، زیبایی و ظرافت. این سبک تا آخرین جزییات تمام عیار، صحیح و دقیق است. رنگهای اصلی طراحی کلاسیک داخلی اصیل و آرام هستند و عبارتند از: بژ، شیری، خاکستری، صدفی، شرابی، طلایی، هلویی، نقره ای، زیتونی و آجری. دکوراسیون کلاسیک، تضاد و تند و تیزی و الحاقات زمخت را نمی پسندد. تمامی رنگها باید نرم و گرم باشند و جو آرام و دنجی را در فضای داخلی ایجاد کنند.مصالح تمام شده نهایی دکوراسیون داخلی کلاسیک باید از نوع مصالح طبیعی باشندـ همانند مرمر، کفپوشهای پارکت و بافتهای باکیفیت. مهم ترین خصوصیت سبک کلاسیک ایجاد حس اعیانی و اشرافی در فضای داخلی است. یکی از قوانین سبک کلاسیک اجتناب از هرگونه زیاده روی است که این اصل باید در تمامی مصالح به کار رفت است.

آموزش دکوراسیون داخلی ساختمان

فراگیری مبحث پیوستگی از امور بسیار مهم در یادگیری و آموزش دکوراسیون داخلی می باشد. پیوستگی زمانی است که عناصر در یک فضای ترکیبی، یک کلِ کاملِ متعادل و هماهنگ را ایجاد میکنند. فضا درست است و همه چیز با هم کار میکند. نتیجه یک احساس خوشایند است که همه چیز در فضا درست است. شما می توانید ببینید که چگونه این دو اصل طراحی دست به دست هم می دهند. هارمونی و پیوستگی دو کلمه اند که طراحان در پروژه های دکوراسیون داخلی اغلب برای توصیف احساس یک فضا استفاده می کنند. ما همچنین از این شرایط در رابطه با پروژه شما و پوشش ها، وسایل و مبلمان مورد نظرمان استفاده خواهیم کرد. آنها می توانند احساس آرامش ایجاد کنند یا حداقل در محدود کردن هرج و مرج در محیط کار نقش مهمی ایفا کنند و همچنین می توانند به سطح راحتی یک اتاق اضافه کنند.

شرکت دکوراسیون داخلی آپارتمان

سبک شرکت دکوراسیون داخلی آپارتمان مدرن شهری طراحی داخلی شهری برگرفته شده از طراحان مدرن زیرشیروانی در شهرهای بزرگ است. الهام گرفته شده از محیط ابرشهرها، شهر مدرن ترکیبی از خصیصه های متضاد و مکمل یکدیگر هستند. مدرن مینیمال، جذابیت و شیک بودن، الهام از میراثهای محلی و طراحی های تجربی با خطوط مشخص از ویژگیهای دکور مدرن شهری است که با محیط قرن بیست و یکمی تلاقی پیدا کرده است.

مبلمان بزرگ کاناپه ها، تختخواب ها و با مقاطع کم ارتفاع هستند. بالشها، آینه ها و میزها در دکور شهری دارای ظاهر خلاقانه و هنرمندانه ای هستند به نحوی که طرحهای هندسی شیک یا مبلمان آنتیک با تزیینات سنتی ترکیب شده است. مورد دیگر در نمونه کارهای شرکت دکوراسیون داخلی در آپارتمان: سبک شیک درهم و برهم طراحی دکور سبک شیک درهم و برهم بر روی عناصر کلاسیکی تاکید دارد.

درباره دکوراسیون داخلی جدید بیشتر بدانیم

درباره دکوراسیون داخلی جدید ساحلی ( دریایی ) نوع  دکور این دوره دارای حس گرم، آرامش بخش و مثبتی است. دکور دریایی همچنین بر می گردد به دکور کلبه ای یا ساحلی بازتابی از روح خانه های ساحلی نیوانگلند است.

این سبک طراحی داخلی مبتنی بر رنگ سفید یا رنگهای پایه شنی است که همراه با رنگ آبی به عنوان رنگ اصلی هستند. برای مثال، مصالح انتخابی در دکور دریایی عبارتند از سطوح چوبی ناتمام در میزها و صندلیهایی که ترکیب شده با روکشهای کتانی شیک برای صندلیها و کاناپه هاست. دیگر عناصر این سبک داخلی عبارتند از صدف و گوش ماهی در ظروف شفاف، طنابهای کنفی، پاروها و نقشه های جهت یابی و غیره .

دفتر دکوراسیون داخلی زیبا

طراحی و دفتر دکوراسیون داخلی زیبا در دفتر هر فردی دارای نیازمندی‌های منحصر به فردی برای طراحی فضای کاری مختص به خود  است بسیاری از ایده‌های طراحی داخلی می‌تواند متناسب هر اندازه‌ فضایی باشد. البته به این معنا نیست که ایجاد یک طرح منحصر به فرد برای فضای کاری غیرممکن است. اگر احساس سردرگمی در یافتن ایده برای طراحی فضای کاری در خانه‌تان هستید، نگران نباشید. در زیر فهرستی از ایده‌هایی که می‌تواند برای طراحی یک دفتر در خانه مناسب و عملکردی باشد آمده است.فضاهایی برای به ارمغان آوردن تمرکز ایجاد کنید.همان‌طور که طرحی را برای دفتر خود تجسم می‌کنید مطمئن باشید که تمامی فعالیت‌هایی را که در دفتر انجام می‌دهید در تکمیل فضای خود در نظر می‌گیرید. به احتمال زیاد میز کاری را می‌خواهید که کارهای کاغذی مربوط به کسب‌وکار خود را انجام دهید.

قیمت دکوراسیون داخلی شیک

طراحی داخلی اتاق خواب شیک طراحی شیک اتاق ‌خواب به معنای داشتن فضای داخلی درجه یک و اعیانی است. اتاق خواب شیک روشی عالی و منحصر به فرد برای نمایش نشان دادن سبک استثنایی صاحب است. قیمت دکوراسیون داخلی شیک خواب شیک می‌بایستی بر مبنای خطوط تمیز و کنتراست‌هایی از سایه‌‌ها باشد. برای افزودن حس شکوه و تجمل به اتاق خواب شیک با هزینه دکوراسیون داخلی مقرون به صرفه حتی کوچک‌ترین جزییات و عناصر کم و ناچیز نیز بایستی در نظر گرفته شود. بیایید روش‌هایی را که می‌توانید اتاق خواب شیکی داشته باشید را بررسی کنیم.چگونه اتاق‌خواب شیکی داشته باشید . رنگ‌ در طراحی داخلی طرح ‌مایه‌های جذاب و منحصر به فردی را انتخاب کنید. رنگ‌مایه‌ها و سایه‌هایی که بر روی مبلمان و حس شیک بودن اتاق شما می‌افزایند. رنگ‌هایی همچون بژ، خاکستری مایل به قهوه‌ای، رنگ سفید و خاکستری روشن.

زیباترین دکوراسیون داخلی

پردهه در دکوراسیون می تواند در نیل به زیباترین دکوراسیون داخلی بسیار موثر باشد.پرده‌های زیبا می‌توانند وضعیت فضای کلی اتاق را بهبود بخشند. پرده‌های تک رنگ با سایه‌های براق حس شیک و اعیانی برای پنجره‌های شما خلاقیت دکوراسیون داخلی ایجاد می‌کنند. پرده‌های کرکره‌ای انتخابی جایگزین برای پرده‌ها هستند و انتخاب مصالح نرم که چین‌ و پلیسه‌های زیبایی دارند نیز به فضا جذابیت خاصی می‌بخشند.

علاوه بر این‌که پرده‌ها بایستی به ظاهر درجه یک و شیک باشند پرده‌های به سبک رومنی نیز اتاق شما را از نفوذ ورود نور خورشید محافظت می‌کنند.دکوراسیون اتاق و نقطه کانونی .در دکوراسیون داخلی اتاق نقطه کانونی انتخاب کنید که بایستی با لوازم جانبی اکسسوارتزئین شده باشد که توجه بیشتری را جلب می‌کند. برای مثال، اگر شومینه‌ای را انتخاب می‌کنید که نقطه کانونی برای اتاق شما باشد، آن را با پیکره و مجسمه‌های مختلف تزیین کنید.

بهترین دکوراسیون داخلی

بهترین دکوراسیون اسکاندیناوی یا شمال اروپا را به لحاظ سادگی مثال زدنی و وقار آن را بعضی بهترین دکوراسیون داخلی می دانند.این نوع طراحی داخلی شاخه فرعی جنبش مدرن نیمه  قرن بیستم است. طراحی اسکاندیناوی دارای ظاهر مینیمالیستی مشهوری است که تا به امروز نیز در طراحی داخلی دیده می شود.

قطعات ارایه شده شرکت IKEA زیرمجموعه ای از طرحهای اسکاندیناوی است. خطوط منحنی ملایم، رنگهای شاد و بازیگوشانه و همچنین تعادلی از مصالح مهندسی شده و اورگانیک از ویژگیهای طراحی این دوره هستند.

مشخصه های مبلمان اسکاندیناوی عبارتند از سادگی، به روز بودن و عملکردگرایی است. بسیاری از طراحیهای اسکاندیناوی از اصول مدرسه باوهاوس برگرفته شده است و مشخصه های آنها عبارتند از خطوط سیال، تمرکز بر روی تناسبات و ظاهر مردم گراست. بسیاری از طراحیهای داخلی اسکاندیناوی سفید با ته رنگ خاکستری به عنوان رنگهای پایه هستند.

جدیدترین متریال دکوراسیون داخلی

سنگ مرمر به عنوان یک جدیدترین مصالح  و یا شاید قدیمی در  دکوراسیون داخلی دانست.در چند دهه‌ی گذشته کاربرد متریال های سنگ مرمر در دکوراسیون کم‌تر شده است.

عجیب این است که وقتی به مصالح جدید نظیر سنگ مرمر به عنوان عنصر طراحی فکر می‌کنید، اتاق‌های بزرگ و سردی پوشیده شده از سنگ مرمر از کف تا سقف را تجسم می‌کنید و یا مجسمه‌های تزیینی که در اتاقهای نشیمن مادربزرگ شما  قرار داده شده‌اند.

سنگ مرمر  بازگشتی مدرن به دنیای طراحی داخلی است. اگرچه روش اصیل در راستای به روز نگاه داشتن کاربرد چنین مصالحی است به نحوی که ترجیحا  قطعات کوچکی از مرمر در فضای داخلی استفاده شده است  تا قطعات بزرگی که به نظر آشفتگی و درهم برهمی را در فضا به وجود می‌آورند. البته امروزه مصالح جدیدی از مصالح از جنس کامپوزیت ها وارد بازار شد.

چه عناصری در دکوراسیون داخلی پذیرایی اهمیت دارند؟

اگر به این فکر هستید که چگونه تغییراتی در دکوراسیون داخلی پذیرایی خانه خود ایجاد کنید، می توانید با در کنار هم چیدن اجزایی که هماهنگی لازم را با هم دارند در مجموع به یک دکوراسیون مطلوب دست یابید.

برای دکوراسیون داخلی پذیرایی باید دید چه وسیله هایی (از جمله مبلمان، فرش و …) دارید و به چه وسیله های دیگری نیاز دارید و آنها را تهیه کنید و همچنین باید یک رنگ مناسب را هم در نظر بگیرید. اما پیش از همه اینها باید بدانید چه سبکی برای پذیرایی منزل خود درنظر دارید. دیدن عکس از فضای پذیرایی خانه های مختلف به شما کمک می کند بتوانید سبک مورد علاقه خود را پیدا کنید. انتخاب یک سبک متناسب با سلیقه تان به شما در چیدمان پذیرایی منزلتان کمک می کند تا در مورد رنگ دیوارها، مبلمان، پرده و …. تصمیمات درستی بگیرید. در ادامه به عناصر مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی می پرداریم.

مبلمان در دکوراسیون داخلی

یکی از عناصر بسیار مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی مبلمان است که چیدمان مبلمان در فضای مد نظر از مهمترین موارد به شمار می آید. بیشتر اوقات بزرگترین مبل را پشت به بزرگترین دیوار پذیرایی قرار می دهند و مبل های دیگر در اطراف آن چیده می شوند. و میز جلو مبلی هم روبروی مبل بزرگتر قرار میگیرد.

ولی در واقع در دکوراسیون داخلی پذیرایی باید به مواردی فراتر از تقارن در فضا بیندیشیم. موارد مهمی چون نقطه کانونی در چیدمان مبلمان، ایجاد فضای مناسب جهت مکالمه هایی که در این فضا انجام خواهد شد و در نظر گرفتن جریان رفت و آمد میان مبلمان.

مبلمان در دکوراسیون داخلی

محل قرار گیری فرش

محل قرار گیری فرش ها یکی دیگر از مسائل مهمی است که با آن درگیر هستیم. قطعا استفاده از فرش یا قالیچه برای دکوراسیون داخلی پذیرایی به دلیل زیبایی های بصری که دارد مهم است ولی قبل از خرید یک قالیچه یا فرش برای پذیرایی خانه باید موارد مهمی علاوه بر سلیقه شخصی در نظر گرفته شود. یکی از نکات مهم در مورد فرش اندازه آن است که حتما باید متناسب با اندازه فضای مد نظر شما باشد. اگر فرش خیلی کوچک باشد جای اشغال شده با فرش بصورت جدا از کل فضای پذیرایی جلوه میکند و فضای پذیرایی را کوچک نشان می دهد و اگر خیلی بزرگ باشد ممکن است زیر مبلمان قرار بگیرد که باز هم جلوه جالبی ندارد. نکته مهمی که برای اندازه فرش ها وجود دارد این است که بین لبه فرش و دیوار 20 الی 50 سانتی متر فاصله باشد.

استفاده از تزئینات دیواری برای طراحی دکوراسیون

دیوارهای خالی نشان دهنده یک دکوراسیون ناقص است. البته این بدان معنا نیست که شما باید هر سانت به سانت دیوار را پر کنید بلکه باید بطور سنجیده از هنر برای تزئین دیوار پذیرایی استفاده کنید. در مورد هنر هم سلایق بسیار متفاوت است و اینکه از چه تابلو یا دیوارکوبی برای تزئین پذیرایی منزلتان استفاده کنید به سلیقه شما بستگی دارد. در این مورد از قوانین اساسی در باره چگونگی آویزان کردن و نحوه چیدمان آن مطلع شوید و سپس بگذارید قلب شما راهنمای شما باشد.

نورپردازی در دیزاین خانه

نورپردازی از عناصر مهم و پیچیده در دکوراسیون داخلی پذیرایی به شمار می آید. در نورپردازی پذیرایی هم باید سه اصل مهم در روشنایی رعایت شود: محیطی، تاکیدی و کاربردی. منابع نور باید در سطوح مختلف در سرتاسر فضا قرار گیرند. لوسترهای سقفی، نورپردازی های مخفی، چراغ های دیواری و حتی آباژورهای ایستاده را می توان مورد استفاده قرار داد.

رنگ در طراحی دکوراسیون

رنگ مناسب یکی دیگر از عناصر مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی محسوب می شود. یکی از عناصری که اغلب در انتخاب آن اشتباه می شود رنگ دیوارها است. بهتر است ابتدا وسایل بزرگ خانه (مبلمان، فرش و پرده) انتخاب شود بعد با توجه به رنگ آنها رنگ مناسب برای دیوارهای پذیرایی انتخاب شود.

اندازه ها

باید دقت داشته باشید که برای انتخاب تمامی وسیله ها از جمله مبلمان، فرش  و… اندازه ها را مد نظر داشته باشیم و اساسیه متناسب با فضای پذیرایی شما باشد. بهتر است قبل از خرید اساسیه جایی را که بریا هر کدام از آنها در نظر گرفته اید اندازه بگیرید البته این اندازه ها حدودی خواهد بود. این اندازه گیری ها به شما در خرید وسایل مورد نیاز با فضای پذیرایی کمک به سزایی خواهد کرد.

در نهایت برای داشتن دکوراسیون مطلوب علاوه بر در نظر داشتن عناصر مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی آنچه را که سلیقه شماست و برایتان دلپذیر است اعمال نمایید.