طراحی دکوراسیون داخلی و اصول آن

اگر به این فکر هستید که چگونه تغییراتی در دکوراسیون داخلی پذیرایی خانه خود ایجاد کنید، می توانید با در کنار هم چیدن اجزایی که هماهنگی لازم را با هم دارند در مجموع به یک دکوراسیون مطلوب دست یابید.

چه عناصری در دکوراسیون داخلی پذیرایی اهمیت دارند؟

 برای دکوراسیون داخلی پذیرایی باید دید چه وسیله هایی (از جمله مبلمان، فرش و …) دارید و به چه وسیله های دیگری نیاز دارید و آنها را تهیه کنید و همچنین باید یک رنگ مناسب را هم در نظر بگیرید. اما پیش از همه اینها باید بدانید چه سبکی برای پذیرایی منزل خود درنظر دارید. دیدن عکس از فضای پذیرایی خانه های مختلف به شما کمک می کند بتوانید سبک مورد علاقه خود را پیدا کنید. انتخاب یک سبک متناسب با سلیقه تان به شما در چیدمان پذیرایی منزلتان کمک می کند تا در مورد رنگ دیوارها، مبلمان، پرده و …. تصمیمات درستی بگیرید. در ادامه به عناصر مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی می پرداریم.

مبلمان در دکوراسیون داخلی

یکی از عناصر بسیار مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی مبلمان است که چیدمان مبلمان در فضای مد نظر از مهمترین موارد به شمار می آید. بیشتر اوقات بزرگترین مبل را پشت به بزرگترین دیوار پذیرایی قرار می دهند و مبل های دیگر در اطراف آن چیده می شوند. و میز جلو مبلی هم روبروی مبل بزرگتر قرار می گیرد. ولی در واقع در دکوراسیون داخلی پذیرایی باید به مواردی فراتر از تقارن در فضا بیندیشیم. موارد مهمی چون نقطه کانونی در چیدمان مبلمان، ایجاد فضای مناسب جهت مکالمه هایی که در این فضا انجام خواهد شد و در نظر گرفتن جریان رفت و آمد میان مبلمان.

مبلمان در دکوراسیون داخلی

محل قرار گیری فرش

محل قرار گیری فرش ها یکی دیگر از مسائل مهمی است که با آن درگیر هستیم. قطعا استفاده از فرش یا قالیچه برای دکوراسیون داخلی پذیرایی به دلیل زیبایی های بصری که دارد مهم است ولی قبل از خرید یک قالیچه یا فرش برای پذیرایی خانه باید موارد مهمی علاوه بر سلیقه شخصی در نظر گرفته شود. یکی از نکات مهم در مورد فرش اندازه آن است که حتما باید متناسب با اندازه فضای مد نظر شما باشد. اگر فرش خیلی کوچک باشد جای اشغال شده با فرش بصورت جدا از کل فضای پذیرایی جلوه میکند و فضای پذیرایی را کوچک نشان می دهد و اگر خیلی بزرگ باشد ممکن است زیر مبلمان قرار بگیرد که باز هم جلوه جالبی ندارد. نکته مهمی که برای اندازه فرش ها وجود دارد این است که بین لبه فرش و دیوار 20 الی 50 سانتی متر فاصله باشد.

استفاده از تزئینات دیواری برای طراحی دکوراسیون

دیوارهای خالی نشان دهنده یک دکوراسیون ناقص است. البته این بدان معنا نیست که شما باید هر سانت به سانت دیوار را پر کنید بلکه باید بطور سنجیده از هنر برای تزئین دیوار پذیرایی استفاده کنید. در مورد هنر هم سلایق بسیار متفاوت است و اینکه از چه تابلو یا دیوارکوبی برای تزئین پذیرایی منزلتان استفاده کنید به سلیقه شما بستگی دارد. در این مورد از قوانین اساسی در باره چگونگی آویزان کردن و نحوه چیدمان آن مطلع شوید و سپس بگذارید قلب شما راهنمای شما باشد.

نورپردازی در دیزاین خانه

نورپردازی از عناصر مهم و پیچیده در دکوراسیون داخلی پذیرایی به شمار می آید. در نورپردازی پذیرایی هم باید سه اصل مهم در روشنایی رعایت شود: محیطی، تاکیدی و کاربردی. منابع نور باید در سطوح مختلف در سرتاسر فضا قرار گیرند. لوسترهای سقفی، نورپردازی های مخفی، چراغ های دیواری و حتی آباژورهای ایستاده را می توان مورد استفاده قرار داد.

رنگ در طراحی دکوراسیون

رنگ مناسب یکی دیگر از عناصر مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی محسوب می شود. یکی از عناصری که اغلب در انتخاب آن اشتباه می شود رنگ دیوارها است. بهتر است ابتدا وسایل بزرگ خانه (مبلمان، فرش و پرده) انتخاب شود بعد با توجه به رنگ آنها رنگ مناسب برای دیوارهای پذیرایی انتخاب شود.

اندازه ها

باید دقت داشته باشید که برای انتخاب تمامی وسیله ها از جمله مبلمان، فرش  و… اندازه ها را مد نظر داشته باشیم و اساسیه متناسب با فضای پذیرایی شما باشد. بهتر است قبل از خرید اساسیه جایی را که بریا هر کدام از آنها در نظر گرفته اید اندازه بگیرید البته این اندازه ها حدودی خواهد بود. این اندازه گیری ها به شما در خرید وسایل مورد نیاز با فضای پذیرایی کمک به سزایی خواهد کرد.

در نهایت برای داشتن دکوراسیون مطلوب علاوه بر در نظر داشتن عناصر مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی آنچه را که سلیقه شماست و برایتان دلپذیر است اعمال نمایید.