طراحی دکوراسیون اتاق کودک

طراحی دکوراسیون اتاق کودک

اصول طراحی اتاق کودک

طراحی دکوراسیون اتاق کودک امروزه مورد توجه والدین قرار گرفته است. چرا که روند رشد انسان در دوران کودکی تأثیر قابل توجهی بر شخصیت کودکان دارد. بسیاری از مربیان معتقدند که شخصیت هر انسانی در 7 سال اول زندگی شکل می گیرد. روند رشد کودک در سالهای اول زندگی تحت تأثیر عوامل زیادی است. فعالیت به عنوان عامل اصلی رشد و یادگیری کودک ، فرایندی است که در ارتباط با فضا و محیط کودک باعث رشد یکپارچه آن میشود.

فضاهای مربوط به فعالیتهای کودکان باید از شرایط کافی برای رشد جسمی، روحی، عاطفی و اجتماعی آنها برخوردار باشد. این را میتوان با استفاده از عناصر طراحی معماری که متناسب با شرایط جسمی و روحی کودک است ، به دست آورد.

 

 

دکوراسیون اتاق کودک باید با روحیه کودکان مطابقت داشته باشد و باید طوری طراحی شود که تا مدرسه رفتن کوک قابل استفاده باشد ، بسیاری از آنها زیر 7 سال جهان را آنطور که باید تصور می کنند. باشد ، نه آنطور که هست ، و این باعث می شود محیط کودکان فضایی نباشد که معمار بدون اطلاع از آن طراحی می کند. همانطور که وقتی معماری از طریق تفاوت های مفهومی بر مظاهر سنتی زندگی تأثیر می گذارد ، برخوردهایی نیز وجود دارد که قبلاً کاملاً پنهان بوده و بدین ترتیب آشکار می شود.

دکوراسیون اتاق کودک

شکل کلی طراحی داخلی اتاق کودکان از عناصر منحصر به فرد و برجسته و آنچه احساسات آنها را بر می انگیزد الهام گرفته است. اشکال هندسی خالص رفتار ادراکی کودک را در نظر می گیرد و اجازه نمی دهد مفاهیم مختلف در جزئیات بصری کودکانه مدفون شوند. نقاشی های کودکان نشان می دهد که کودکان چگونه فضا را در تخیلات خود می بینند. آنها به طور دقیق و کاملاً (به عنوان یک کاربر) فضا را می پذیرند و آن را با جزئیات در نقاشی های خود بیان می کنند ، که تعجب آور است.

کودکان اغلب دوست دارند در مورد ظاهر اتاق خود صحبت کنند. آنها اظهارنظرها و نظرات مهمی در مورد رنگ اتاق و دیوارها و مبلمان مناسب می دهند و می خواهند تصمیم خود را بگیرید. به این ترتیب ، کودکان فرضیه طراحان را تأیید می کنند. این فرضیه اساس طرحی خواهد بود که تخیل کودک را برمی انگیزد ، اشکال و ویژگیهای معماری خاص خود ، مانند آنچه کودک بیان می کند: شبیه ماهی است ، سر و چشم دارد ، شبیه کشتی است اما بدون کشتی دست و پا زدن.

 

 

اتاق کودکان قلمرو آنان است. تصور می شود که برای آنها دنیای بزرگی باشد. آنها در آنجا به موسیقی گوش می دهند ، بازی می کنند ، در رویاهایشان غوطه ور می شوند ، کتاب می خوانند ، بنابراین کودک دلپذیر حرکت می کند و حرکت می کند و عاشق کنجکاوی است و جهان را با بازی کاوش می کند ، بنابراین محیط باید با تعامل درون کودک مطابقت داشته باشد و حواس او را تحریک کند. و کنجکاوی بنابراین بهترین فضاها برای کودکان باید رنگارنگ، جذاب، شلوغ و منظم، پر جنب و جوش، اما آرامش بخش و در عین حال ایمن باشد. دستیابی به آنها تنها با برنامه ریزی دقیق امکان پذیر خواهد بود. بنابراین ، با توجه به عناصر زیر، قادر خواهیم بود محیطی متناسب با آب و هوای آن و هر چیزی که بر رشد و تعالی آن تأثیر می گذارد ، ایجاد کنیم.

 

 

در مورد دکوراسیون با کودکتان مشورت کنید

با کودک خود در مورد طراحی دکوراسیون اتاق کودک صحبت کنید و فعالیت های مورد علاقه او را بیابید و به آنچه از آن لذت می برد توجه کنید. با ویژگی های منحصر به فرد او به دقت آشنا شوید و دریابید که چگونه دوست دارد محیط اطراف خود را آراسته کند. کودکان برای ایجاد محیط شخصی خود به کمک احتیاج دارند تا بتوانند یاد بگیرند ، مسئولیت پذیر باشند و برای ارزیابی کیفیت استعدادهای خود تلاش کنند.

مقیاس و مبلمان

طراحی داخلی فضا مطابق با شرایط کودکان قطعاً به شناخت کافی از ویژگی های تکاملی آن بستگی دارد. ویژگیهای جسمی و روحی کودکان در مراحل مختلف رشد ، اساس برنامه ریزی و طراحی فضا برای آنها است. اندازه میز و صندلی ها ، کابینت های اسباب بازی و همچنین ارتفاع مناسب دستگیره درها ، سینک ظرفشویی ، شیرآلات ضروری است. اگر فضا و عناصر آن متناسب با اندازه کودکان تنظیم شود ، می توانند به راحتی از فضاها و تجهیزات خود استفاده کنند. انواع مبلمان ، نیمکت ، میز و صندلی ، تخته ، قفسه و … آنها در مقیاس ساخته شده اند و از نظر اندازه و اندازه ، معمولاً برای هر بازی شکل خاصی به خود می گیرند.

 

 

بخش های فضایی

اتاق کودک باید به صورت چند منظوره طراحی شود ، و از آنجا که کودکان از اتاق خود برای فعالیتهای متعددی علاوه بر استراحت و خواب استفاده می کنند ، به بخش ها و مناطق خاص خود نیاز دارد. به عنوان فضایی برای مطالعه و بازی های هیجان انگیز و همچنین فضایی برای سرگرمی. محل بازی باید به همراه و در ارتباط مناسب با فضای خواب و استراحت کودک طراحی شود. تجهیزات لازم در زمین بازی شامل: قفسه و صندلی ، زمین بازی و…. این است.

محدودیت ها

کودک در این مرحله کنجکاو و نترس است. به شرطی که از خطر آگاهی نداشته باشد. بنابراین، با ایجاد قفسه ها، نه تنها اشیایی مانند بطری و دارو در ارتفاع مناسب و دور از کودک است و کودکان میتوانند ایمن باشند، بلکه محیط نیز دو چندان میشود و فضای نگهداری وسایل بیشتر میشود.

رنگها

رنگهای روشن برای چشم کودکان بسیار باشکوه است. برای دیوارها از کاغذ دیواری های رنگی یا شاد استفاده کنید و به آنها رنگ و بافت اضافه کنید. ما می توانیم حاشیه ها و همچنین لبه های دیوار را برجسته کرده و ابرها و ستاره ها را به سقف اضافه کنیم.

 

 

کودکان عاشق رنگ های روشن هستند. اما همچنین می توانید با استفاده از رنگ های روشن و شاد در هر دیوار ، محدودیت رنگ تعیین کنید. رنگ های شاد ، شفاف و آزاد تخیل کودکانه را تحریک می کند و آنها را به خلاقیت و خلاقیت ترغیب می کند. ظهور یا ظهور دیوارهای روشن مانند استفاده از شخصیت های کارتونی و امثال آن در دیوار اتاق های کوچک نیز می تواند بسیار مفید باشد.

نورپردازی

فضاهایی با نور طبیعی و شفاف تأثیر مثبتی بر کودکان دارند. به عبارت دیگر ، اتاقهای تاریک با نور مصنوعی و نامناسب تأثیر منفی خواهند داشت.

 

 

بنابراین انتخاب نوع و میزان نور اتاق کودک بسیار مهم است و تأثیر مهمی در خواندن و نوشتن و ایجاد آرامش و تمرکز برای او دارد. نور مناسب فضا را برای محیطی آرام و مناسب برای مطالعه در بر می گیرد. بررسی تأثیر نور در شب نیز در خلق و خوی آنها اهمیت دارد.

پنجره ها

پنجره و جهت آن در دکوراسیون اتاق کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از طریق آن ، نور شمالی به داخل می تابد و طراوت و طلوع را به ارمغان می آورد.

کودکان پنجره هایی را ترجیح می دهند که منظم چشم آنها نیست ، بنابراین مجبور نیستند برای بیرون نگاه کنند. از سوی دیگر، کودکان حرکت خورشید را از طریق پنجره ها تا رسیدن به مکان و غروب آفتاب دنبال می کنند و به فعالیت های خود پایان می دهند. کودکان با این عناصر بازی می کنند و از تخیل خود برای ایجاد جهان خود استفاده می کنند. بنابراین، با ایجاد کنش و عکس العمل و ایجاد کنجکاوی ، قادر خواهیم بود فرزند خود را به تفکر وادار کنیم. ایجاد عمل ، دنیای جدیدی را برای کودک باز می کند و او را تشویق می کند تا درباره محیط پیرامون و دنیای مرموز خود بیشتر بداند. همانطور که معماری و عناصر آن نیروی محرک و تشویق کننده را برمی انگیزد و سپس این عقیده پایانی نخواهد داشت.

..

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *