کاربرد انواع بازشوی پنجره یو پی وی سی

انواع بازشوی پنجره های یو پی وی سی

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع بازشوی پنجره دو جداره و کاربرد آنها بپردازیم.

۱-  تک حالته (Turn):

در این نوع بازشوی پنجره دوجداره بصورت معمولی و حول محور ۹۰ درجه باز و بسته می شود.

۲- کلنگی یا یراق سرویسی پنجره (Tilt):

این نوع بازشو در اندازه های کوچک و برای سرویس های بهداشتی و حمام استفاده میشود. کور شدن نقطه دید پنجره دو جداره از روبرو از مزایای این سیستم است .

۳- دو حالته(Tilt & Turn):

ویژگی این سیستم باز شدن پنجره بر روی دو محور به صورت عمودی و افقی است. این سیستم به گونه ای طراحی شده که مانع بسیار مقاومی در برابر نفوذ آب باران، گرد و غبار، آلودگی هوا و کاهش آلودگی صوتی تا ۴۰ دسی بل با شیشه دو جداره استاندارد و۷۰ دسی بل با شیشه ۳ جداره میباشد.

عدم لرزش و ایجاد صدا به هنگام شدت باد و باران و طوفان ، بالا ترین میزان صرفه جویی در هزینه های سرمایشی و گرمایشی و استفاده از حالت دوم بازشو برای عدم درگیری با پرده ها و در عین حال گردش هوا و ثابت ماندن در حالت باز در حالت دوم حتی در هنگام وزش باد و طوفان از مزایای این سیستم است . یراق آلات آلمانی برای عملکرد بهتر این سیستم بیشتر پیشنهاد می شود .

۴- دولنگه بازشوی مولیون متحرک یا T بازشو یا فرانسوی (French):

در این مدل بازشو، هر دو لنگه بازشو قابلیت باز و بسته شدن را دارا می باشند. این نوع بازشو به فرانسوی نیز معروف است

و معمولا برای درب ها استفاده می شود. استفاده حداکثری از فضای قابل باز شدن درب و پنجره از مهمترین قابلیت های این نوع بازشو میباشد.

۵- کشویی (Sliding):

پنجره کشویی مزیت بزرگی دارد که در هنگام بازشدن پنجره فضای داخل را اشغال نمی کند و جلوی پرده نصب شده را نمی گیرد. به همین دلیل در قسمت هایی از ساختمان که این مسئله اهمیت زیادی دارد از پنجره کشویی استفاده می شود.

پنجره دو جداره کشویی یو پی وی سی نسبت به سایر متریال های ساخت پنجره از قبیل آلومینیومی و آهنی عایق ترین حالت پنجره های کشویی می باشد . اما با این اوصاف بدلیل وجود فاصله ای که برای قراردادن ریلها و رفت و آمد لنگه بر روی فریم در میان لنگه بازشو و فریم وجود دارد (گرچه با مویی ها و لاستیکهای خاص پر می شود) بهره وری کمتر در زمینه جلوگیری از اتلاف انرژی ، گرد و خاک و سرو صدا نسبت به انواع دیگر بازشوها دارد.

۶- فولکس واگنی (Tilt & Sliding):

این پنجره جایگزینی است برای پنجره کشویی . یراق آلات آن قیمت بالایی دارد اما پروفیل آن از نوع معمولی است و حداقل ۵۰ % از پروفیل  کشویی ارزانتر است از این رو تفاوت قیمت آن را با پنجره های کشویی کم می کند . این نوع بازشو به همراه بازشو دوحالته از عایق ترین حالات بازشو است . این نوع یراق سایر مزایای یراق دوحالته به همراه مزایای پنجره کشویی را با هم دارد .

۷- تاشو:

به صورت آکاردئون جمع شده و در یک کنار قرار می گیرد. در پنجره ها و درب های با عرض بیش از سه متر یا در پارتیشین هایی که یک فضا را به طور موقت از فضای دیگر جدا کرده و لزوما باید در بعضی مواقع به طور کلی جمع شوند کاربرد دارد. پروفیل و یراق آن متفاوت و از انواع دیگر پنجره ها گران تر است .

کاربرد انواع بازشوی پنجره

تا اینجا با انواع بازشوی پنجره های یو پی وی سی آریو وین آشنا شدیم. همان طور که در معرفی هر مورد از آنها گفته شد، هر بازشویی بنا بر نیازی ساخته شده است. شما عزیزان می توانید متناسب با نیاز خود و اینکه پنجره دو جداره خود را در چه ساختمانی و با چه کارایی می خواهید استفاده کنید.

اگر پنجره قرار است در حمام نصب شود از نوع کلنگی استفاده می شود. اگر برای اتاق های کوچک استفاده می شود و می خواهید خیلی فضا را نگیرد و یا با پرده تداخل پیدا نکند. به خصوص اگر مدل پرده تان با باز و بسته شدن پنجره خراب می شود و نیاز است که زمان زیادی را برای تنظیم دوباره آن بگذارید. در این شرایط استفاده از پنجره کشویی یا فولکس واگنی انتخاب بسیار خوبی می باشد.

همچنین بخوانید:

چگونگی و نحوه تعویض شیشه پنجره دو جداره

مزایا و معایب پنجره یو پی وی سی

تعمیر پنجره دو جداره و آلومینیومی

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *