مبلمان اداری

بیشتر عمرمان درفضاهای داخلی، که بستری برای فعالیت هایمان پدید می آورند، سپری میشود. مبلمان (اداری و منزل) یکی از گروه عناصر طراحی است که تقریبا به طور کامل در قلمرو طراحی داخلی قرار می گیرد؛ مبلمان مناسب با ایجاد آسودگی، فضاهای داخلی را سکونت پذیر میسازد، بازده را بالا می برد و کیفیت زندگی و کار را بهبود می بخشد.

 

اهمیت انتخاب مبلمان اداری مناسب

با افزایش فعالیتهای افراد در جامعه و با توجه به این موضوع كه افراد بیشترِ وقت خود را در خارج از منزل و در محیط های كاری میگذرانند، باید برای انتخاب مبلمان اداری، اهمیت بیشتری قائل گشت. انتخاب درست مبلمان اداری، یکی از مهم ترین عوامل محیطی موثر در موفقیت یک مجموعه کاری است.

 

مبلمان اداری، شامل کلیه لوازم و تجهیزاتی می شود که در تجهیز و طراحی دکوراسیون یک فضای اداری، مورد استفاده قرار می گیرد و انتخاب صحیح مبلمان اداری، از جمله موارد بسیار مهم در هر محیط کاری است. طراحی و ساخت مبلمان اداری، باید به گونه ای باشد تا افراد هنگام کار و فعالیت، دچار مشكل نشوند و بتوانند به بهترین شكل وظیفه خود را اجرا نمایند.

از جمله مواردی که در طراحی مبلمان اداری مناسب و کارا باید به آنها توجه نمود، می توان به انعطاف، راحتی (ارگونومیک بودن)، کاربردی بودن، کیفیت و زیبایی مبلمان، اشاره نمود. انعطاف پذیری، برای غلبه بر فراوانی وظایف کارمندان مختلف؛  ارگونومی، برای اطمینان از اینکه یک کارمند بتواند کار خود را بدون هیچ گونه آسیبی انجام دهد؛ کاربردی برای اینکه بتوان کارها را به شکل صحیح انجام داد؛ کیفیت و زیبایی برای دلپذیر کردن محیط و ایجاد حسی خوشایند حین انجام کار.

 

چطور مبلمان متناسب با محیط اداری خوب انتخاب کنیم؟

انتخاب و تهیه مبلمان اداری خوب و هماهنگ با رنگ و فضای داخلی اتاق ها و قرار دادن آنها به طوری كه مزاحم رفت و آمد و فعالیت افراد نشود و زیبایی به محیط ببخشد، از نکات مهم در طراحی داخلی فضاهای کاری هستند. ظاهر مبلمان بدون شک از مشخصه های محیط کار تاثیر می پذیرد. فضاهایی مانند ورودی ها، پذیرش و انتظار مراجعین، مسیرهای دسترسی، دفاتر كارمندان، اتاق های مدیران، فضای كنفرانس و سالن های اجتماعات، بایستی با تمام استانداردهای طراحی همخوانی داشته و از لحاظ ارگونومیكی نیز دارای شرایط مناسبی باشند.

 

امروزه شرکت های بسیاری وجود دارند که در زمینه مشاوره، طراحی و ساخت مبلمان و دکوراسیون اداری فعال هستند. مهندسین طراحی با استفاده از نرم افزارهای روز دنیا سعی می نمایند، تصویری از فضاهای آینده برای مشتریان خود ترسیم نمایند. با توجه به گران بودن فضاهای اداری در شهرهای بزرگ دنیا، بررسی فضای موجود دفتر کار و انتخاب مبلمان اداری بر این اساس، می تواند کمک بسیار بزرگی برای جلوگیری از پرت فضایی باشد، و اینجاست که شاید عدم جوابگویی میزهای از پیش ساخته شده و دپو شده در انبارهای صاحبان این صنعت بیشتر چشمگیر شود.

توجه به طراحی مبلمان اداری بر اساس نوع فضاهای کاری، مسیری است که در اروپا و آمریکا طی شده و امروزه به ایران رسیده است. اگر تولیدكنندگان، این اصل را نادیده بگیرند و به آنها توجه نكنندّ، مسلما در دنیای رقابتی امروز عقب خواهند ماند و سهم خود از بازار را بواسطه تولید محصولاتی كه به ویژگی ها و خصوصیات استفاده كنندگان آن توجه ندارد، از دست خواهند داد.

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *