چگونه از رنگ ها در محیط کار بهره بگیریم؟

 

ترکيب و همنشینی رنگها، يکي از ابزارهای مهم یک طراح داخلی است که به وسيله آن می تواند سبک و شخصيت خاصی را را در فضا تعريف کند. رنگهاي درخشان به تنهايي جذاب  هستند، اما اگر در يک الگو يا رديفي منظم، قرار گيرند از نظر بصري تاثير بيشتري خواهند داشت. اين نوع آرايش، يک ساختار ساده را بر اين رنگها حاکم مي کند و در نتيجه يک مفهوم و يا نوعي نظم را، وراي حضور صرف رنگها، منتقل خواهد کرد.   در طراحي، کيفيت شکل  و رنگ مي بايست با يکديگر مطابقت داده شوند. يعني شکل و رنگ در معني دار بودن و مفهوم خود، يکديگر را تاييد و اثبات نمايند.

 

ترکیب رنگی در محیط کار

براي رسیدن به ترکیبی مناسب از رنگ ها در فضاهاي داخلي، توجه به نکات زير، ضروري است:

1-  توجه داشته باسید که چه مطلبی را با زبان رنگ می خواهید به بیننده القا کنید.

2-  يک رنگ اصلي که سخنگوي پر قدرتي براي بيان آن مطلب باشد، پيدا کنيد.

3-  رنگهاي ديگري که در اطراف آن مي چينيد، بايد در هماهنگي کامل با آن رنگ اصلی باشند.

4-  آنگاه به عنوان يک رهبر طرح، وارد شده و اين بار سليقه هنري و دانش خود را در چيدن اين ابزار هاي فني دخالت دهيد.

 

رنگ ها در محيط کار

از ضروريات اينکه کسب و کار شما شناخته شود و مراجعان به دنبال شما بيايند، تصويري است که از شما و خدمات شما، در ذهن آنها نقش بسته مي شود. رنگها در طراحي داخلي محلي که شما مراجعان خود را پذيرا مي شويد، اين تصوير را جهت مي دهند و بر قضاوت افراد از محصول يا سرويس شما، تاثیر می گذارند. البته عموما افراد، رنگها را بر اساس سليقه شخصي و حس دروني خود انتخاب مي کنند. اما اصولي نيز وجود دارند که مي توانند ترکيباتي صحيح و موثر به وجود آورند و در جذب بيشتر مشتري موثر باشند.

 

رنگ هاي سرد: آبي و سبز

انتخاب رنگ، بسته به نوع فعاليت بسيار متنوع است. اما در مجموع رنگ بايستي باعث بالا رفتن روحيه کار و توليد شود. در محيط هايي که فعاليت هاي بدني انجام مي شود، رنگ هاي ملايم و آرامش بخش، از خستگي مي کاهند و به افراد کمک مي کنند با مديريت نيروي خود در تمام زمان ها با نيرويي هماهنگ از پس انجام کارها برآيند.

 

رنگ آبي محيطي آرام و صلح آميز فراهم مي کند و افراد را از هيجانات بي مورد به دور نگه مي دارد. البته ممکن است اين آرامش را در فضاي کاري نپسنديد و به دنبال هيجان و انرژي بيشتري باشيد، اما در برخي محيط هاي کاري که تنش زياد است، شايد اين راهي براي تسکين تنش هاي رواني ناشي از کار باشد.

 

در محيط هاي ويژه اي که به تمرکز بالاي فکري و عکس العمل هاي دقيق و سريع نياز است، افراد بايد در فضايي آرام به تصميم گيري بپردازند. رنگ زيباي سبز که نشاني از طبيعت است مي تواند محيطي آرام را فراهم کند و به فرد قدرت تمرکز بيشتري دهد.

 

رنگ هاي گرم: نارنجي و قرمز

در بسياري از محيط هاي کار که فعاليت هاي بدني چنداني صورت نمي گيرد، رنگ هاي گرم مثل طيف هايي از زرد، قرمز و آجري به افراد کمک مي کند دچار خواب آلودگي نشوند. به عنوان مثال در فضاي يک دفتر کار که محيطي نسبتا ساکت است، حضور رنگ زرد يا قرمز حتي اگر در بخشي از اتاق نيز استفاده شود، مي تواند به بالا رفتن سطح انرژي کمک کرده و از کسالت نيروهاي کار جلوگيري کند. در اتاق هاي کنفرانس، جايي که افراد بايستي درباره مسايل مختلف بحث کنند و به ايده هاي جديد دست يابند، استفاده از رنگ هاي گرم تحرک کافي را در فضا ايجاد خواهد کرد. البته مي توان ترکيبي از رنگ هاي خنثي مانند خاکستري يا کرم را به همراه آنها به کار گرفت تا رنگ هاي گرم تعديل شوند.

 

رنگ زرد، گرم و پرانرژي است و افزاينده خلافيت، باعث بالا رفتن روحيه مي شود و نشانه ذکاوت و رهبري است. اين رنگ، براي اتاق کنفرانس نيز مناسب است. نارنجي، رنگي چالش برانگيز و پرانرژي است و هوش، وفاداري و اعتماد به نفس انتخاب کننده اش را به نمايش مي گذارد. هر ترکيب با سفيد، مناسب براي محيط هايي  است که فروش در آنجا انجام مي شود. همچنين در ترکيب با خاکستري متانت بيشتري يافته و محيط کاري گرم و امروزي به وجود مي آورد.

 

 

رنگ هاي خنثي: سفيد، خاکستري، سياه و قهوه اي

سفيد رنگي خنثي، باز و تميز است که فضايي راحت تدارک مي بيند. ضمن اينکه در کنار همه رنگ هاي ديگر به شفاف تر شدن اثر آنها کمک مي کند. در فضاهاي  کوچک باعث بزرگنمايي مي شود. بهتر است از سفيد يا ديگر رنگ هاي خنثي براي سطوح بزرگ و رنگ پس زمينه مثل ديوارها استفاده شود تا فضا از آشفتگي نجات يابد.

 

رنگ هاي خنثي، شامل طيف وسيعي مي شوند که از سفيد شروع شده و تمامي طيف هاي خاکستري را از روشن تا تيره در بر مي گيرند و به سياه ختم مي شوند. قهوه اي نيز جزء رنگ هاي خنثي است که طيف آن از کرم روشن شروع و به بژ و قهوه اي تيره ختم مي شود.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *