تامین پارکینگ ساختمان

یکی از مهم‌ترین دغدغه ها برای سازندگان ساختمانها تامین پارکینگ استاندارد است. پارکینگ هر ساختمان با توجه به متراژ و مساحتی که دارد متفاوت است اما همه پارکینگ‌ها از ضوابط و قوانین خاصی پیروی می‌کنند به همین دلیل طراح علاوه بر آگاهی از اصول طراحی داخلی باید نسبت به این قوانین و ضوابط در هر نوع ساختمان کاملا مسلط بوده تا بتواند به بهترین شکل به تامین جای پارک خودرو در هر نوع ساختمانی بپردازد. همانطور که میدانید پیدا کردن یک شرکت طراحی مناسب میتواند یک سرمایه گذاری مهم باشد که چندین برابر هزینه پرداختی را به شکل سرمایه بصورت فروش ساختمان و پارکینگ به شما باز میگرداند.

 

شما میتوانید برای مشاوره و سفارش با شماره تلفن 02166360427 تماس حاصل فرمایید.

 

یکی از مهم‌ترین شرایط ساخت پارکینگ، ساخت آن با توجه به تعداد واحدهای ساختمان است. از دیگر انواع پارکینگ‌هایی که ساخته می‌شود می‌توان به پارکینگ مزاحم اشاره کرد. در این نوع از پارکینگ با در اختیار گذاشتن فضایی اجاز تردد ماشین مزاحم داده می‌شود. باید توجه داشت که تنها تعداد پارکینگهای بیشتر مهم نیست و جای پارک خودرو به گونه ای باید طراحی شود که آسیبی به دیگر اجزای ساختمان همچون راه پله ها، آسانسورها، انباری ها، تاسیسات ساختمان و … وارد نشود.

 

 

نکته‌ای که باید بدانید ظرفیت و امکان ساخت پارکینگ در ساختمان است. همه ساختمان‌ها توانایی احداث پارکینگ را ندارند به همین دلیل باید اقدام به ساخت یک مجتمع دیگر به عنوان پارکینگ کرد. لازم به ذکر است آن دسته از سازندگانی که امکان تامین کردن پارکینگ را ندارند با کمک شهرداری و شورای شهر و سرمایه گذار بخش خصوصی می‌توانند اقدام به تاسیس کردن پارکینگ محلاتی کنند.

 

تامین پارکینگ ساختمان مسکونی

همانطور که می‌دانید پارکینگ در واقع محل نگه‌داری ماشین در زمانی است که از آن استفاده نمی‌شود. تامین کردن پارکینگ در ساختمان‌های مسکونی باید به گونه‌ای باشد که باعث ترافیک در خیابان‌های کناری نشود به همین دلیل در ساخت یک ساختمان ساخت پارکینگ داخل ساختمان مسکونی اولین و مهم‌ترین چیزی است که باید در نظر گرفت. این موضوع به اندازه‌ای اهمیت پیدا کرده است که حتی در ساختمان‌ها پارکینگ‌هایی تحت عنوان پارکینگ مهمان نیز ساخته می‌شوند.

اما چه ضوابطی در ساخت پارکینگ‌ ساختمان‌های مسکونی و آپارتمان‌ها وجود دارد؟ در ساخت پارکینگ‌ها باید برای هر خودرو عرض 2.5 متری لحاظ شود. از دیگر مواردی که در این زمینه اهمیت دارد ارتفاع پارکینگ است. در پارکینگ‌های کوچک ارتفاع باید 2.20 سانتی‌متر باشد. در پارکینگ‌های متوسط و بزرگ 2.40 سانتی‌متر باشد. همچنین در زمان ساخت پارکینگ ساختمان‌های مسکونی باید به ضوابط مربوط به درب پارکینگ‌ها نیز توجه داشته باشید.

 

تامین پارکینگ ساختمان تجاری

تامین کردن پارکینگ در ساختمان‌های تجاری باید بر اساس اصول و ضوابط شهرداری باشد. فضای داخلی این نوع از پارکینگ‌ها باید متناسب با این ضوابط باشند. بیمارستان ها و ساختمان‌هایی که مراجعه‌کنندگان زیادی دارند باید حتما 30 پارکینگ اضافی برای مراجعین ساختمان ایجاد کنند یا اینکه در فاصله 200 متری یک پارکینگ اضافی احداث کنند نحوه ساخت و چیدمان داخلی این نوع از پارکینگ‌ها باید به نحوی باشد که افراد معلول و ناتوان نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

لازم به ذکر است برای افراد معلول عرض پارکینگ باید به اندازه 3.5 متر باشد و طول آن 5 متر و ارتفاع آن 3 متر باید باشد. در صورتی که پارکینگ در زیرزمین ساختمان تجاری قرار دارد باید به نحوی ساخته شود که در دسترس تمامی طبقات باشد و فضای کافی برای دور زدن خودروها وجود داشته باشد. در ساختمان‌های تجاری به ازای هر 100 متر مربع سه پارکینگ باید ساخته شود.

 

تأمین پارکینگ در زیرزمین

پارکینگ‌های زیرزمینی یکی از کم کاربردترین انواع پارکینگ‌ها هستند چرا که ساخت و تامین این نوع از پارکینگ‌ها نیاز به محاسبات بسیار پیچیده‌ای دارد. این نوع از پارکینگ‌ها باید در فضایی پایین‌تر از سطح زمین ساخته شوند. از این نوع از پارکینگ‌ها بیشتر در جاده‌ها پل‌ها و حتی آپارتمان‌ها استفاده می‌شود. ممکن است پارکینگ در طبقه -1 و -2 -3 و … ساخته شود. در مورد ساختمانهای تجاری یا اداری طبقات زیر زمینی بیشتر میشود که باز هم برای طراحی پارکینگ ها باید به ضوابط تسلط کافی داشت.

 

تامین پارکینگ اداری

برای تامین کردن پارکینگ ساختمان‌های اداری نیز باید از ضوابط و قوانین شهرداری پیروی کرد. با توجه به این قواعد حداقل ابعاد یک پارکینگ اداری باید 5 در 5.2 متر باشد و به ازای هر پارکینگ دو متر باید به آن اضافه شود. در ساختمان‌های اداری به ازای هر 60 متر زیر بنا یک پارکینگ و یک واحد پارکینگ اضافه باید ساخته شود. لازم به ذکر است عرض رمپ این نوع از پارکینگ‌ها باید 5.3 متر باشد اما در صورتی که بیش از 25 پارکینگ وجود دارد این عرض 5 متر است.

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *